Skip links

Adet

Düzensizliği

Adet döngüsünün düzenli olması için, beyinde yer alan hipotalamus ve hipofizden salgılanan hormonlar ile yumurtalıkların sağlıklı bir etkileşim içinde olması gerekir

Adet Düzensizliği

Adet döngüsünün düzenli olması için, beyinde yer alan hipotalamus ve hipofizden salgılanan hormonlar ile yumurtalıkların sağlıklı bir etkileşim içinde olması gerekir. Ayrıca bu döngüye, stres ve tiroid hormonları gibi birçok farklı sistem etki eder.

Ergenlik döneminde görülen adet düzensizliğinin en önemli nedeni, hipotalamus-hipofiz-over iletimindeki bozukluklardır. Ancak pıhtılaşma sistemindeki patolojiler ve ya da organik patolojiler açısından kontrol önemlidir.

Üreme çağındaki kadınlarda, özellikle 35 yaşının üzerindeki kişilerde, adetin normal düzeninden daha sık ve fazla miktarda olan kanamalarda doktor kontrolü gereklidir. Obez, diyabetik ve/veya doğum yapmamış olan kadınlar, özellikle endometrial patolojiler açısından değerlendirilmelidir.

Menopoz, adet döngüsünün 1 yıl süre ile kesilmiş olması olarak tanımlanır. Menopoz sürecinden sonraki her kanama, kanamanın miktarından bağımsız olarak, mutlaka hekime başvuru sebebidir.