Skip links

Rahim

KANSERİ

Jinekolojik kanserler arasında en sık görülendir.

Jinekolojik kanserler arasında en sık görülendir. Vajinal kanama ile bulgu verebildiği için, hastaların yaklaşık %70’i erken dönemde tanı alabilir.

Menopoz döneminde görülen her kanamada, hasta mutlaka hekimine başvurmalıdır. Bunun dışında, henüz menopoza girmemiş hastalar için, özellikle 35 yaşının üzerinde sık ve yoğun adet kanamaları olması durumunda mutlaka kontrol gereklidir.

 

Risk faktörleri arasında obezite, diyabet, hipertansiyon, doğum yapmamış olmak, dışardan hormon alımı, tamoksifen kullanımı (meme kanseri tedavisinde kullanılır), ilk adet yaşının erken olması ile birlikte menopoza geç girme gibi durumlar sayılabilir.

 

Tanıda endometrial biyopsi gereklidir.

 

Daha nadir rastlanan sarkom denilen, rahim düz kas tabakasından kaynaklanan tümörler de rahim kanserleri başlığı altında incelenir.

 

Tedavide standart olan, rahim ve yumurtalıkların alınmasıdır (histerektomi-salpingo-ooferektomi). Gereğinde pelvik ve para-aortik bölgedeki lenf bezleri ve diğer hastalıklı dokular çıkarılır. Nihai patoloji sonucuna göre, tedaviye radyoterapi ve/veya kemoterapi eklenebilir.